Вчені північно-західного університету (іллінойс, сша) розробили крилаті мікрочіпи розміром з піщинки. Можливо, це самі мініатюрні літаючі пристрої, створені за всю історію. Очікується, що вони знайдуть застосування в багатьох сферах — від моніторингу поширення захворювань до оцінки забруднень атмосфери. При цьому сама мікроелектроніка виконується з біорозкладаних матеріалів.

Engadget.com

Джерелом натхнення при розробці дизайну мікроскопічних літаючих пристроїв послужили звичайні насіння рослин — на зразок кленових або будь-яких інших, що отримали від природи «лопаті» для поширення по повітрю.

За даними очолює проект професора джона а. Роджерса (john a. Rogers), де в чому дослідникам вдалося навіть перевершити природу — створені пристрої володіють більш стабільними траєкторіями польотів і більш низькими швидкостями падіння, ніж насіння. Крім того, штучні структури значно менше, ніж звичайні літаючі насіння, що зустрічаються в природі.

При всій своїй компактності пристрої досить великі, щоб вміщати саму електроніку, сенсори і навіть джерела енергії на зразок мікроскопічних акумуляторів. Команда тестувала численні варіанти, в тому числі здатні нести навантаження на зразок антен і забезпечувати зв’язок зі смартфонами і один з одним. Сенсори можуть відстежувати всілякі характеристики атмосфери – від присутності кислот в повітрі до якості води або рівня сонячної радіації.

За словами роджерса, в ідеалі вчені розраховують створити не тільки вільно літаючі за вітром моделі, але і варіанти з власними двигунами, здатні переміщатися не гірше мух або інших дрібних комах. Поки ж команда експериментує з різними варіантами дизайну і повномасштабних атмосферних випробувань ще не проводилося.

В університеті вважають, що подібну електроніку можна буде використовувати для обмежених у часі конкретних завдань. Наприклад, моніторинг здійснюється протягом місяця, а потім, завдяки використовуваним біорозкладаним матеріалам, пристрої буквально розчиняються в навколишньому середовищі.