Зміст

Вступ

Настала справжня епоха ігрових ноутбуків, і попит на них продовжує збільшуватися тому, що зараз за нормальні і осудні гроші ігровий комп’ютер вже не зібрати. За вартість відеокарти в 150 000 рублів розумніше купити ноутбук за ті ж гроші тому, що це вже повноцінний комп’ютер, а під відеокарту його ще треба зібрати. Влітку було затишшя в плані нових ігор, а ось восени вже обіцяють великі ігрові проекти, де без ігрового комп’ютера буде складно пограти.

Зараз у компанії amd вийшли дуже цікаві моделі настільних процесорів ryzen 5000g, де добре збалансована графічна частина з обчислювальною, але все одно це не підходить для повноцінних aaa-проектів, де важливий упор зроблений на якість графіки. Нині вже у всіх сучасних іграх задіяні технології трасування променів, і тому, щоб насолодитися картинкою, яка спочатку планувалася потрібно використовувати графічний процесор, який підтримує цю технологію. Зрозуміло, такі рішення є навіть в ноутбуках, а одним з найбільш продуктивних чіпів є nvidia rtx 3080 for laptop. Це не те ж саме, що настільний nvidia rtx 3080, хоча б тому, що грунтується на різних чіпах. Саме тому для виключення помилки поруч є напис for laptop.

Сьогодні ми розглянемо один з флагманських ігрових ноутбуків компанії asus, в якому встановлений цей дискретний графічний процесор. Модель називається asus rog zephyrus g15, і він позиціонується як безкомпромісне ігрове рішення, яке поєднує легкість і потужну конфігурацію.

Поки в це важко повірити, але ми вже розглядали asus rog zephyrus m16. У цих моделей один корпус, а кришки з екранами різні. Залишається лише подивитися, як тут все реалізовано і працює.

Технічні характеристики

* кінцева вартість залежить від конкретної модифікації.

З характеристик видно, що це платформа від amd, заснована на процесорі 5000-серії amd ryzen 9 5900hs, tdp якого становить 35 вт. Це рішення по-справжньому геймерське тому, що процесори показують хорошу продуктивність не тільки в професійних додатках, але і іграх. Якщо раніше ігромани вибирали виключно intel, то з приходом 5000-серії це стало безглуздо тому, що продуктивність знаходиться на схожому рівні. І в цілому, що стосується ноутбуків, то її якось реально оцінити складно через безліч факторів, які на неї впливають. Тут в лоб порівнювати різні платформи некоректно. Іноді навіть є різниця в двох однакових ноутбуках і цьому є розумні пояснення без всякої містифікації.

В цілому модель дуже схожа з вийшла недавно asus rog zephyrus m16 і по початку навіть можна подумати, що справа тільки в екрані. Однак, очевидно, що тут відмінностей набагато більше тому, що різні платформи. І при інших рівних у m16 немає моделі з відеокартою nvidia rtx 3080 for laptop, хоча точно такий же корпус і охолодження.

Упаковка і комплектація

Ноутбук поставляється у великій картонній коробці чорно-білого кольору. Це особливість всіх моделей asus rog zephyrus. Немає нічого незвичайного в тому, що виробник хоче якось виділити пристрій. З одного боку знаходиться логотип asus rog, що переливається.

На протилежній поверхні є тільки стандартне попередження про акумуляторах і наклейка із зазначенням моделі і комплектації.

Ще на ній знаходяться штрих-коди і службова інформація.

З одного з торців коробки є схожа наклейка. Зверху знаходиться чорна пластикова ручка для зручності транспортування.

Всередині коробки весь каркас і відсіки теж зроблені з картону. Зліва знаходиться відсік, де розташований адаптер живлення.

Під ноутбуком знаходиться ніша, де вставлена ще одна невелика коробка. В ній знаходяться інструкції.

У комплекті знаходиться досить потужний блок живлення, який забезпечує 20 в і 12 а.

Зовнішній вигляд і корпус

Зовні ноутбук нічим не відрізняється від свого брата asus rog zephyrus m16. Екран менше, але в цілому він трохи краще, хоча максимальна яскравість нижче і знаходиться на рівні 350 ніт, а ще немає камери, але є мікрофони.

Зовні відмінності тільки за кольором, а за вагою і габаритами це близнюки. Взагалі лінійка asus rog zephyrus славиться саме цим, що в компактному корпусі вміщується дуже потужне «залізо».

Зрозуміло, чудес не буває, і охолоджувати все це якось потрібно, а значить упор зроблений на розвинену систему охолодження при щільному компонуванні елементів всередині. Тому для хорошого охолодження в невеликому корпусі можна оперувати лише повітряним потоком, в результаті виходить не зовсім тихо. Зате виходить дуже хороша мобільність.

Реклама

Товщина пристрою майже постійна і форма нагадує паралелепіпед, але грані заокруглені і тому вони не здаються гострими. Дуже цікаво виконана задня кришка, а точніше переливається візерунок з точок. Виглядає дуже стильно і красиво.

Кришка піднімається із зусиллям. Петлі досить щільні і хід у них не такий вільний. Однією рукою кришку відкрити непросто. Згодом механізм може розробитися і в основному ця модель передбачає часті перенесення, адже для заміни настільного комп’ютера є інші більші і важкі моделі.

У самому верху над екраном знаходиться hd камера і масив мікрофонів.

Реклама

Кришка відкривається на 180 градусів, що іноді дуже зручно. Це досягається завдяки використанню спеціальних шарнірних петель ergolift. Виходить, що ноутбук стоїть на торці верхньої кришки. Також відомо, що ззаду в корпусі є вентиляційні отвори. Тому в кришці є невелика виїмка по торцю, щоб частина повітря проходило знизу, а частина зверху перед екраном.

Ззаду роз’ємів немає. Вони знаходяться з боків пристрою. Зліва знаходиться роз’єм живлення, hdmi, rj-45, usb 3.2 type-a, два usb 3.2 type-c і 3,5 мм джек для гарнітури. Thunderbolt 4 немає, але є power delivery і display port over usb.

Ще тут знаходиться велика решітка для вихлопу гарячого повітря. Точно така ж є справа.

Реклама

Ще праворуч можна виявити один usb 3.1 type-a і слот для карт пам’яті micro sd. Також з краю знаходиться отвір для замку кенсінгтона.

На задній кришці знаходиться невелика табличка з логотипом і написом asus rog. Також тут є візерунок з переливаються різними кольорами точок. Корпус досить міцний незважаючи на те, що виготовлений із пластику.

Нижня кришка теж виготовлена з пластику. На ній знаходяться дві довгі гумові смужки. Варто ноутбук на рівній поверхні дуже стійко.

Кришка знімається досить просто. Для цього достатньо відкрутити кілька гвинтів з хрестоподібним шліцом. Один кутовий піднімає кришку. Потрібна тільки пластикова картка або щось інше таке ж гнучке, щоб відкрити засувки.

Демонтуємо кришку і подивимося, як скомпонований апарат всередині. Розбирання не займає багато часу.

реклама

Модель відносно компактна, тому вільного місця тут практично немає. Багато простору займає система охолодження і акумулятор. В цьому немає нічого дивного тому, що у даного пристрою дуже потужна начинка.

Процесор і відеочіп тут далеко не найекономічніші і їх потрібно якось охолоджувати. Автоматика щосили стежить за безліччю датчиків, які моніторять температури в різних місцях плати і у вбудованих сенсорах в чіпи.

Фірмові вентилятори вдосконаленої конструкції arc flow підсилюють повітряний потік до 35% для центрального процесора і до 21% для графічного процесора в порівнянні з попередніми моделями – без збільшення рівня шуму. Вентилятори оптимізованої конструкції arc flow використовують особливу крильчатку, що складається з 84 лопатей особливої форми з загнутими кінчиками, щоб зменшити турбулентність.

Лопаті, виготовлені з рідкокристалічного полімеру, біля основи їх товщина всього 0,2 мм, що сприяє посиленню повітряного потоку, при цьому вони досить міцні, щоб обертатися на високій швидкості.

Щоб ефективність системи охолодження не знижувалася з часом через скупчення пилу на радіаторних решітках і вентиляторах, в нових моделях ноутбуків серії asus rog zephyrus реалізована система самоочищення.

У вдосконаленій версії цієї системи довжина пиловивідних тунелів була скорочена, щоб збільшити простір для руху повітряних потоків. В результаті ефективність вентиляторів зросла на 15% в порівнянні з базовим варіантом. Вдосконалена система охолодження, реалізована в ноутбуках asus rog zephyrus, впевнено справляється зі своїм завданням навіть при максимальних навантаженнях на процесор і при цьому працює на 3 дб тихіше, ніжМинуле покоління.

Одне з головних нововведень-застосування термоінтерфейсу з рідкого металу в масовому виробництві ноутбуків з процесорами amd. Рідкометалічний термоінтерфейс набагато ефективніше справляється із завданням відведення тепла, ніж звичайна термопаста. Як правило, рідкометалічний термоінтерфейс наноситься вручну, але бренд rog першим автоматизував процес нанесення термоінтерфейсу з рідкого металу для масового виробництва ноутбуків. Потім цей запатентований виробничий процес був адаптований для ноутбуків з процесорами amd з урахуванням конструктивних особливостей цих процесорів, в тому числі необхідності ізоляції процесорних контактів.

Акумулятор тут всього на 90 вт * ч. Число солідне для якогось компактного пристрою, а тут це просто як вбудований дбж. Можливості апгрейда обмежені тільки заміною або установкою додаткового твердотільного накопичувача.

Оперативна пам’ять частково розпаяна на самій платі, але крім цього є один слот sodimm ddr4, куди можна встановити модуль на 32 гб і тоді їх стане 48. Тут додатково встановлено модуль на 16 гб і всього їх 32 гб ddr4-3200.

Клавіатура і тачпад

Ноутбук великий, але клавіатура тут без цифрового блоку і його немає навіть у великому тачпаді. Можна було б реалізувати numberpad, але виробник вирішив, що ноутбук ігровий, а значить цифровий блок не потрібен.

Ще з боків від клавіатури є вентиляційні отвори. Можливо, саме тому виробник не став робити більше кнопок і зробив таку версію, де немає навіть звичного printscreen.

Тачпад знаходиться внизу по центру. Окремих кнопок немає, вони традиційно вбудовані під панеллю по нижніх кутах.

У більшості ноутбуків застосовуються клавіатури мембранного типу. Тут застосовується якраз така і тому вона дуже тиха. Хід клавіш становить всього 1,7 мм.

Як і у всіх сучасних ноутбуках компанії, тут застосовується ряд фірмових технологій. Наприклад, тут є overstroke для прискореної реєстрації спрацьовувань натискань.

Крім усього іншого, клавіатура обладнана rgb підсвічуванням. Тут можна налаштовувати колір кожної кнопки індивідуально. Також є безліч різних ефектів, які налаштовуються через додаток armoury crate.

Екран

Дисплей з діагоналлю 15.0 дюймів має роздільну здатність 2560 х 1440 точок – це найбільш оптимальний варіант для геймінгу. Зерно на такому екрані особливо не буде помітно, а дозвіл дозволить дуже комфортно грати в будь-яку сучасну гру. Тут використовується матриця innolux n156kme-gna з частотою оновлення 165 гц.

Екран підтримує охоплення колірного простору dci-p3 і може похвалитися близькою до кінематографічного якістю «картинки». Незалежно від типу екрану, у всіх нових моделях ноутбуків asus rog zephyrus реалізована підтримка технології adaptive-sync.

Вона синхронізує частоту оновлення екрану з частотою виведення кадрів графічним процесором, усуваючи неприємний ефект розриву кадру і зменшуючи затримку відображення, що забезпечує як більш високу якість зображення, так і поліпшену реакцію гри на дії користувача.

Бічні рамки дуже тонкі. Відносна площа екрану в порівнянні з попередніми моделями збільшилася тому, що зменшилися габарити, а ще вага.

Виробник заявляє відповідність 100% відповідності колірному простору dci-p3.

Кути огляду широкі, кольори не змінюються в залежності від кута зору. В процесі використання яскравість сприймається порівнянної і ніякого контрасту не спостерігається. Чорний колір не виділяється засвіченнями або сильними паразитними відтінками. Звичайно, це не oled дисплей, але результат хороший

Білий колір виглядає натуральним і без відхилень в гамі або колірній температурі. Під кутом проявляється невеликий рожевий відтінок. Судячи з усього, це результат застосування покриття антивідблиску. Втім, на реальному використанні це ніяк не відбивається.

За допомогою колориметра я провів виміри яскравості підсвічування в різних режимах яскравості, а також протестував якість заводського калібрування передачі кольору.

Можна помітити, що екран не дуже яскравий. Завдяки антибліковому покриттю відсутні паразитні засвічення навіть при використанні на вулиці. Всі графіки точно збігаються один з одним, але досить помітно відхилилися від референсу. Втім, не можна назвати це критичним.

Колірна температура практично ідеально збіглася з референсним показником. Побачити відмінності з еталоном в процесі експлуатації не вийде.

Спочатку у екрану є проблеми з калібруванням в штатному режимі, але завдяки предустановкам в додатку armoury crate можна підібрати хороший режим.

В цілому це геймерська модель, і вона не претендує на ідеальну передачу кольору. А якщо необхідно, то пристрій можна відкалібрувати.

Точки сірого клина згрупувалися в межах меж дельти. Користувачеві не доведеться спостерігати паразитні відтінки.

Точки сірого клина згруповані всередині дельти. Паразитні відтінки не будуть відволікати користувача.

Тестування

Ноутбук поставляється з попередньо встановленою ліцензійною копією операційної системи microsoft windows 10. Традиційно доступні професійна або домашня версії. Перед використанням рекомендується оновити все через центр оновлень тому, що там оновлюється навіть прошивка пристрою. Крім цього, є знайома утиліта asus armoury crate.

Ця програма дозволяє налаштовувати практично всі параметри пристрою, включаючи екран. Найбільш близькою по передачі кольору є передустановка cinema.

Продуктивність системи і ефективність охолодження можна налаштовувати в користувацьких профілях. Режим turbo – це максимальна продуктивність ноутбука для найвимогливіших ігор, при якій вентилятори також обертаються на максимальній швидкості, а для роботи і розважальних додатків призначений безшумний режим silent. При низьких навантаженнях на центральний процесор і відеокарту, коли їх робоча температура не перевищує 60°c, вентилятори зупиняються і ноутбук працює безшумно.

У користувацьких профілях можна не тільки вибрати режим охолодження, але і налаштувати цілий ряд інших параметрів системи, наприклад, відключити клавішу windows, щоб випадково не натиснути її в процесі гри, або змінити ефекти підсвічування. Для швидкого перемикання між профілями налаштувань зручно використовувати поєднання гарячих клавіш.

Gpu-z:

Aida64 gpgpu:

Cinebench r20:

Cinebench r23:

3dmark port royal:

3dmark time spy:

3dmark cpu profile:

Pcmark:

Crystaldiskmark 8.0.1:

Час автономної роботи, нагрів і шум

Ноутбук обладнаний акумулятором на 90 ват*год. Це не такі великі показники для потужного ігрового пристрою.

Повна зарядка пристрою займає 2 години і 5 хвилин. Такий результат досягається завдяки потужному блоку живлення, який поставляється в комплекті.

Грати від акумулятора довго не вийде. Тестовий пакет pcmark з передустановкою gaming працює трохи більше години. Зате тест modern office, який емулює роботу в офісних додатках демонструє впевнену роботу в 8 годин і 31 хвилину.

Зрозуміло, що від батареї грати ніхто не буде і вона потрібна швидше, як дбж при короткочасному відключенні живлення. Працювати можна весь день в повному обсязі.

Нагрівання пристрою досить помірний. Навіть при використанні найважчих додатків: prime95 і furmark температура клавіатури не піднімається вище 37с, але можна помітити, що, нагрів не рівномірний, а основна частина гарячого повітря виходить з боків, ззаду і перед екраном внизу.

При цьому навіть спереду видно місця, де розташовуються вентилятори і в цих місцях пристрій найхолодніше навіть ззаду тому, що здійснюється приплив повітря.

Що стосується шуму, то пік його досягається в режимі turbo, коли вентилятори починають обертатися на швидкості 4800 об/хв в навантаженні. Шум при цьому становить 45,3 дб на відстані 1 м від пристрою.

Висновок

Asus rog zephyrus g15 – це справжній універсальний ігровий ноутбук, який пропонує компактні розміри, невелику масу і велику кількість різних конфігурацій. У тому числі є високопродуктивні моделі, які оснащуються потужною відеокартою і процесором. Якщо asus rog zephyrus m16 був побудований на платформі intel, то тут ми бачимо amd. Добре, коли є вибір і користувач може сам вибрати необхідну платформу. Особисто мені в цьому поколінні більше симпатична amd.

Це пояснюється не тільки тим, що в середньому продуктивністьВиявляється вище, але і відмінними температурними показниками. В даному випадку потужність обмежена позначкою 35 вт і це не найгарячіше пристрій в системі тому, що ще є графічний процесор nvidia rtx 3080 for laptop. Це потужний і гарячий чіп, тому тут використовується дуже розвинена система охолодження. Однак слід згадати, що корпус досить компактний і при таких вступних залишається оперувати лише швидкістю обертання вентилятора і цей показник в навантаженні тут досить високий. Відповідно є шум і це нерозумно заперечувати. В цілому система охолодження тут справляється, що можна помітити по температурах.

Клавіатура тут не повнорозмірна і я спочатку довго думав, як замінити print screen, а насправді тут виявилася зручна кнопка, по якій відразу можна виділити потрібну область, а можна навіть весь екран відразу. В цілому все виявилося зручно і функціонально, а якщо потрібна повнорозмірна клавіатура, то можна підключити зовнішню. У цьому пристрої виробник відмовився від вбудованої веб-камери на користь зовнішньої. Подібне вже зустрічалося в інших моделях виробника, але особисто мені це рішення здається дивним, особливо дивлячись на модель zephyrus m16, де вона є, при тому, що там ще й екран більше. Однак камера представляється в якості опції.

В іншому дуже багато схожих моментів з тією ж zephyrus m16. Це стосується корпусу, клавіатури та ергономіки, але тут реально дуже хороший екран і він вже спочатку відмінно відкалібрований, але у нього не дуже висока яскравість. За сукупністю характеристик видно, що пристрій вийшов відмінним, а найголовніше є безліч модифікацій на будь-який смак, а в топі це просто бомба.