Видання рбк повідомляє, що «ростелеком» запропонував заборонити доступ до dns-серверів google (c ip-адресами 8.8.8.8 і 8.8.4.4) і cloudflare (1.1.1.1 і 1.0.0.1), а також протокол doh. Натомість оператор запропонував використовувати dns-сервери під власним управлінням або ip-адреси національної системи доменних імен. У компанії вважають, що це дозволить обмежити доступ до заборонених ресурсів, але експерти побоюються збоїв в роботі різних мобільних додатків.

Обмеження доступу до використання публічних dns-серверів “ростелеком” пропонує “з метою організації сталого доступу абонентів в інтернет”, відповідний лист компанія направила вже в середу, 8 вересня. Практично відразу текст листа був опублікований в telegram-каналі» зателеком”, його справжність підтвердив представник оператора без уточнень, кому воно було направлено.

“ростелеком” планує уніфікувати всі dns-сервери, на які налаштовані пристрої користувачів — відповідне пояснення дав джерело видання рбк на іт-ринку. Оскільки “ростелеком «-об’єднання багатьох мереж, у кожної з яких своє обладнання та налаштування, то їм необхідно привести все обладнання до єдиного стандарту, так як розрізненість dns-серверів може»ускладнити надання послуг клієнтам”.

Технічний директор «роскомсвободи “станіслав шакіров вважає, що» ростелеком” заздалегідь переводить своїх клієнтів на користування іншими серверами на випадок можливого блокування публічних dns-серверів google і cloudflare.

За даними іншого джерела рбк, основна мета обмежень — припинити роботу протоколу doh. На мобільних мережах практично немає проблем з блокуванням доступу до заборонених в росії ресурсів, оскільки великі стільникові оператори встановили дорогі системи глибокої фільтрації трафіку (deep packet inspection, dpi). Через це ж обладнання роскомнадзор також зможе управляти маршрутизацією трафіку в разі виникнення загроз для роботи рунета ззовні).

” це може спровокувати непередбачувані наслідки. У багатьох сервісах і додатках прописані публічні dns-сервери, блокування яких призведе до зупинки або порушення їх роботи», — коментує олексій лукацький, незалежний експерт в області інформаційної безпеки.