Норвезька компанія wind catching systems займається розробкою гігантської багатотурбінної вітровловлюючої системи, здатної щорічно генерувати в 5 разів більше енергії, ніж найбільша в світі одиночна вітряна турбіна. Домогтися значного підвищення ефективності роботи вітряка вдалося за рахунок використання інноваційної конструкції.

Зображення: wind catching systems

На відміну від традиційних вітряних турбін, сконструйованих з опори і гвинта з трьома масивними лопатями, система wind catching являє собою квадратну решітку висотою більше 300 метрів, всередині якої розміщені десятки маленьких лопатей. Ця конструкція розміщується на спеціальній плавучій платформі, яка кріпиться до морського дна. Компанія планує побудувати повнорозмірний робочий прототип такої станції в наступному році. Якщо цей план буде втілений в життя, то wind catcher може зробити революцію в вітроенергетиці.

Морські вітряні електростанції набирають популярність і вже зараз активно використовуються, в основному в китаї і великобританії. Проблема в тому, що такі турбіни вкопуються в морське дно, через що їх не можна встановлювати на глибині більше 20 метрів. Це означає, що подібні генератори можуть розміщуватися тільки у відносній близькості від берегової лінії, тоді як далі в океані дмуть значно сильніші вітри. Скористатися цим можуть плавучі вітрогенератори і щось подібне вже створювалося раніше. Йдеться про плавучу систему hywind, яка була запущена приблизно в 40 км від узбережжя шотландського абердіна в 2017 році. Вона об’єднала в собі шість вітряних турбін на загальній платформі з важким баластом і кріпленням до морського дна. Система hywind забезпечує енергією 36 тис.домоволодінь у великобританії і вже зуміла побити рекорд країни з вироблення енергії.

Зображення: wind catching systems

Wind catching була утворена в рік запуску hywind. Згідно з наявними даними, розроблена в компанії система здатна забезпечувати енергією від 80 до 100 тис. Домоволодінь, а в ідеальних умовах при найсильнішому вітрі вона буде виробляти до 400 гігават-годин енергії. Для порівняння, найбільша і потужна вітряна турбіна з представлених в даний час на ринку виробляє 80 гігават-годин енергії.

Є кілька факторів, що пояснюють таку ефективність системи. Перш за все, важливу роль відіграє висота решітки, яка порівнянна з висотою ейфелевої вежі. За рахунок цього лопаті потрапляють в зону дії більш сильних вітряних потоків. Крім того, самі лопаті більш компактні в порівнянні зі стандартними аналогами. Якщо в традиційних турбінах використовуються лопаті довжиною більше 10 метрів, то в системі wind catching застосовуються лопаті довжиною 1,8 метра. Завдяки цьому вони крутяться швидше і роблять більше оборотів, тим самим збільшуючи обсяг вироблюваної енергії. Використання більш компактних елементів також спрощує процес виробництва, складання та обслуговування під час експлуатації. Відзначимо, що проектний термін служби системи wind catching становить 50 років, що в два рази більше, ніж у традиційних вітряних турбін. Після завершення експлуатаційного періоду більша частина плавучої системи може бути перероблена.

Прототип станції, найімовірніше, побудують в північному морі і він буде використовуватися для подачі енергії до великобританії або норвегії. Після цього компанія планує побудувати аналогічну установку поблизу сша або японії.