Як створити завантажувальну флешку

Слідом за перфокартами і дискетами поступово відходять в минуле і такі носії інформації, як CD і DVD. Оптичні приводи вже не входять в стандартні комплектації сучасних комп’ютерів, а в деяких випадках (нетбуки, неттопи) і зовсім не передбачені. Сьогодні їх успішно замінюють високошвидкісний інтернет і USB-флеш-накопичувачі або просто «флешки». Але якщо запис файлів на флешку питань зазвичай не викликає, то створення завантажувальної флешки для установки або просто завантаження операційної системи вимагає використання спеціальних програм і більш детального опису.

У даній статті ми розглянемо дві програми, що дозволяють створювати завантажувальну флешку:

 • Universal USB Installer для Windows
 • Startup Disk Creator для Linux
 • Нам знадобляться:

  • Флешка об’ємом 1-4 гб або більше (залежно від розміру дистрибутива системи).
  • Образ диска у форматі ISO, який будемо копіювати на флешку.
  • Комп’ютер з системою Windows 7 (XP, Vista), або Ubuntu Linux.
  • Програма для запису на флешку.

  Створення завантажувальної флешки в середовищі Windows

  Для створення завантажувальної флешки Windows будемо використовувати програму Universal USB Installer. Вона безкоштовна і досить проста у використанні. Програма дозволяє встановити на флешку безліч операційних систем, включаючи Windows 8/7/Vista, різні версії Ubuntu Linux, Debian, Fedora, OpenSUSE, Puppy Linux, ArchLinux, Gentoo і безліч інших, а також LiveCD для відновлення системи і перевірки на віруси. Повний список сумісних операційних систем наведено на сайті програми.

  Скачати безкоштовно Universal USB Installer можна на офіційному сайті. Для цього натискаємо на кнопку «Download UUI» внизу сторінки. Разом з програмою також поширюється вихідний код.

  Рис. 1

  Після завантаження запускаємо програму, приймаємо ліцензію GNU – натискаємо кнопку «I Agree».

  Рис. 2

  Вибираємо назва дистрибутива у випадаючому списку (на малюнку обраний Ubuntu). Якщо ви не знайшли потрібний дистрибутив, то в самому кінці списку вибираємо «Try Unlisted Linux ISO». Натискаємо кнопку «Browse» і вказуємо шлях до ISO-файлу з дистрибутивом (про те, як безкоштовно завантажити Linux, читайте в статті «Як встановити Ubuntu»). Трохи нижче вибираємо диск з флешкою (на малюнку обраний F:\). Також можна завантажити ISO-образ, поставивши галочку навпроти назви дистрибутива. Якщо USB-диск не відформатовано або має формат, відмінний від FAT32 або NTFS, то ставимо галочку біля напису «Format». Натискаємо кнопку «Create» внизу вікна.

  Зверніть увагу! Якщо галочка «Format» відзначено, то при створення завантажувальної флешки всі дані на ній будуть знищені!

  Рис. 3

  Програма попередить про те, що збирається встановити завантажувач і дистрибутив Ubuntu на диск. Уважно перевірте, чи правильно вибраний диск, відкрийте «Мій комп’ютер» і натисніть «Так».

  Рис. 4

  Чекаємо закінчення процесу установки, про що комп’ютер нам повідомить написом «Installation Complete!».

  Примітка: Звертаємо увагу, що програма Universal USB Installer дозволяє створити завантажувальну флешку не тільки для Linux, але і для будь-якої іншої операційної системи, якщо у Вас є ISO образ її дистрибутива.

  Рис. 5

  Створення завантажувальної флешки в середовищі Linux

  Записати завантажувальну флешку під Linux за допомогою програми Startup Disk Creator (Створення завантажувального диска). Ця програма входить до складу інсталятора Ubuntu Linux. Завантажуємося з інсталяційного диска Ubuntu, вибираємо російську мову і натискаємо клавішу «Запустити Ubuntu». Якщо Ubuntu вже була встановлена на жорсткий диск, то слід просто завантажити систему.

  Рис. 6

  Вставляємо флешку в комп’ютер. Відкриваємо термінал (Ctrl+Alt+T) і запускаємо програму (для запуску програми потрібно набрати її ім’я в терміналі натиснути «Enter»): usb creator-gtk.

  Відкриється вікно:

  Рис. 7

  В таблиці у верхній частині вікна мишкою вибираємо образ диска для установки. Якщо потрібний образ в списку відсутня, то натискаємо кнопку «Огляд» і вказуємо шлях до файлу чином. У таблиці нижче показано знайдені флеш-накопичувачі. Виділіть потрібну також, як Ви виділили образ. Якщо після вибору з’являється повідомлення, що місця не вистачає, то натискаємо кнопку «Стерти диск» (якщо на флешці є важливі файли, потрібно попередньо їх зберегти).

  Можна налаштувати програму так, що після завершення роботи з системою після завантаження з флешки всі створені документи будуть видалятися, або зберігатися на цій флешці. У другому випадку виберіть пункт «Збережені у виділеному дисковому просторі» і вкажіть курсором потрібний розмір для документів.

  Натискаємо кнопку «Створити завантажувальний диск». Чекаємо закінчення запису файлів. Якщо програма була запущена з звичайними привілеями, потрібно буде ввести пароль адміністратора.

  Через деякий час комп’ютер повідомить про завершення.

  Рис. 8

  Джерело: http://programer.org.ua/