Дистрибутиви Linux

Сьогодні існує величезна кількість дистрибутивів Linux, завдяки тому, що будь-яка група ентузіастів і навіть окремі індивідууми можуть створити і підтримувати свій дистрибутив. У цій статті ми розглянемо найбільш популярні дистрибутиви, які існують вже досить тривалий час і підтримуються великими спільнотами чи відомими фірмами. Але для початку дамо кілька визначень.

Дистрибутив – це програма для установки операційної системи або окремих програм), яка поширюється через інтернет або на носіях інформації. Найчастіше дистрибутиви Linux поширюються у вигляді образів дисків, які потрібно записати на CD/DVD або флешку і завантажитися з них для встановлення системи.

Linux – це сімейство UNUX-сумісних операційних систем, які засновані на ядрі Linux. Строго кажучи, Linux – це саме ядро. Але останнім часом прийнято називати цим терміном операційну систему в цілому.

Ядром називається програма, яка забезпечує взаємодію між процесором, пам’яттю та пристроями вводу-виводу. Ядро є головним компонентом будь-якої операційної системи.

Крім ядра операційні системи містять набір програм, які забезпечують взаємодію з користувачем. Крім того, сучасні дистрибутиви Linux часто входить стандартний набір системних і популярних прикладних програм. Наприклад, браузер, текстовий редактор, програвач аудіо та відео і т. д. Програми, які не входять в набір, можна встановити з допомогою менеджера пакетів, або шляхом компіляції вихідного коду. Більшість дистрибутивів Linux засновані на вільних ліцензії, що має на увазі, що їх можна вільно розповсюджувати, використовувати, досліджувати, змінювати. На практиці це означає, що багато дистрибутиви Linux можна легально завантажити і використовувати безкоштовно. Хоча окремі програми і драйвери, що входять до складу дистрибутивів, можуть бути невільними. Також багато програми є відкритими, тобто поставляються разом з вихідним кодом.

Тим, хто буде розбиратися з Linux самостійно, можна порекомендувати скачати й порівняти кілька дистрибутивів. І зробити вибір самостійно. Ми допоможемо скоротити вибір з кількох сотень, до прийнятного кількості.

Для тестування дистрибутивів можна скористатися віртуальними машинами, наприклад VirtualBox, які дозволяють запускати різні версії операційних систем під іншими системами, наприклад Linux під Windows. Крім того, це звільняє від необхідності запису дисків і прискорює процес установки. Тим, у кого є системний адміністратор або хороший знайомий, якою може допомогти розібратися з Linux, має сенс вибрати той дистрибутив, який він порадить.

Відмінності дистрибутивів Linux

Можна виділити безліч відмінних ознак дистрибутивів Linux. Наведемо деякі з них.

 • Призначення дистрибутива. Існують дистрибутиви, які призначені для роботи на десктопах, серверах, різних мобільних і вбудованих пристроях. У даній статті розглянуті переважно десктопні дистрибутиви, хоча більшість з них має і серверну версію, або дозволяють встановити відповідні програми. Популярна сьогодні операційна система Android для мобільних пристроїв також має ядро Linux, але інші її компоненти значно відрізняються від компонентів десктопних дистрибутивів, які розглянуті нижче.
 • Використовувана середовище робочого столу або графічна оболонка. Найбільш популярні оболонки: GNOME і KDE. А також надбудова над GNOME – Unity, яка використовується в Ubuntu. Менш популярні такі оболонки як Xfce, LXDE, MATE і т. д. Вони менш вимогливі до ресурсів, тому їх можна рекомендувати для використання на слабких і старих комп’ютерах. Деякі дистрибутиви дозволяють вибирати середовище робочого столу при установці, а також змінювати середовище після установки. Складно дати конкретні рекомендації по вибору оболонки, оскільки смаки у людей різні і на цю тему в інтернеті ведуться суперечки вже багато років. Оптимальний варіант – самостійно спробувати попрацювати з різними графічними оболонками і самому зробити вибір.
 • Використовувана система управління пакетами. Вона служить для установки установки і видалення різного програмного забезпечення. Найбільш популярні системи: RPM, dpkg, Pacman, Portage. RPM використовуються в Red Hat Linux і в багатьох дистрибутивів, які засновані на ній: Fedora, Mandriva, openSUSE, ASP Linux, ALT Linux і т. д. Dpkg використовується в Debian та інших дистрибутивах на його основі: Ubuntu, Knoppix, Linux Mint і т. д. Pacman – менеджер пакетів в Arch Linux. А Portage є аналогом системи портів FreeBSD і застосовується в Gentoo.
 • Системні вимоги дистрибутива. Існують дистрибутиви, які розраховані для роботи на старих комп’ютерах і комп’ютерах, що мають малий обсяг пам’яті і слабкі процесори: Damn Small Linux, Tiny Core Linux, Puppy Linux Gentoo, Arch Linux. Є дистрибутиви, які потребують більш сучасного і потужного і устаткування, аж до суперкомп’ютерів.
 • Підтримка мов. Багато сучасні дистрибутиви Linux мають підтримку безлічі мов, включаючи російську. Але в деяких випадках доводиться встановлювати пакети підтримки мов вже після установки операційної системи.
 • Склад стандартного встановлюваного програмного забезпечення. Існують як мінімалістичні дистрибутиви, які встановлюють самий мінімум програм, необхідних для роботи, так і дистрибутиви, які встановлюють більшість повсякденно використовуваних програм. У будь-якому випадку необхідні програми можна встановити після інсталяції системи.
 • Є ще ряд відмінностей, таких як структура каталогів, процедури завантаження і т. д. Вони мало впливають на вибір користувача, тому детально розглядати їх не будемо.

Список популярних дистрибутивів Linux

Debian

Один з найстаріших дистрибутивів Linux, що випускається з 1993 року. Родоначальник багатьох інших дистрибутивів. Лідер за обсягом сховища, тобто сховища програм, звідки походить їх встановлення через інтернет, а також за кількістю підтримуваних типів процесорів. Існує п’ять гілок дистрибутивів Debian, які відрізняються версіями і стабільністю програмного забезпечення:

 • стара стабільна
 • стабільна
 • тестуєма
 • нестабільна
 • експериментальна

Стандартна графічна середовище GNOME, але є варіанти дистрибутивів і з іншими середовищами: KDE, Xfce і LXDE.

Офіційний сайт: https://www.debian.org/

Рис. 1. Debian 7.0 з графічною оболонкою GNOME

Ubuntu

Непоганий вибір для початківців, оскільки орієнтований на простоту і зручність використання. Один з найпопулярніших дистрибутивів. Заснований на Debian. Існує з 2004 року, нові версії виходять два рази на рік. Має хорошу підтримку. В Ubuntu відсутня суперкористувач, для запуску команд з його привілеями використовується утиліта sudo, що знижує ймовірність видалення потрібних файлів і краху системи. В якості середовища робочого столу використовується Unity. Існують також похідні дистрибутиви, офіційно підтримувані фірмою Canonical Ltd., розробником Ubuntu: Kubuntu використовує KDE, Xubuntu – Xfce, Lubuntu – LXDE. Ubuntu Studio використовує Xfce і призначений для обробки музики і відео. Edubuntu служить для освітніх цілей.

Офіційний сайт: http://www.ubuntu.com/

Російськомовний сайт: http://ubuntu.ru/

Рис. 2. Ubuntu 13.10 з графічною оболонкою Unity

Linux Mint

Ще один досить популярний на сьогоднішній день дистрибутив, що базується на Ubuntu і Debian. Від Ubuntu відрізняється наявністю закритих кодеків і плагінів для браузерів у складі дистрибутива, а також інтерфейсом. У якості графічної середовища використовуються оболонки засновані на GNOME: Cinnamon і MATE. Існують версії і з іншими оболонками. Випускається з 2006 року. Як і Ubuntu може бути рекомендований для початківців користувачів.

Офіційний сайт: http://linuxmint.com/

Рис. 3. Linux Mint 16

Gentoo Linux

Можна рекомендувати досвідченим користувачам і тим, хто хоче досконально розібратися з Linux. Він характеризується високою продуктивністю, оптимізацією. гнучкістю, можливістю налаштування під будь-які потреби. Gentoo вважається одним з найбільш складних у освоюванні дистрибутивів, хоча процеси установки і налаштування докладно описані в «Настільній книзі Gentoo» та іншої документації. Встановлення Gentoo і настройка займає значно більше часу, порівняно з іншими дистрибутивами. Стандартний метод передбачає встановлення компіляцію виконуваних файлів, а настройка проводиться в терміналі шляхом редагування конфігураційних файлів без використання звичних графічних оболонок. Але це дозволяє отримати максимальну швидкодію програм на конкретному обладнанні і створити саме ту конфігурацію системи, яка потрібна користувачеві.

Офіційний сайт: http://www.gentoo.org/

Російськомовний сайт: http://gentoo.ru/

Рис. 4. Gentoo Linux з оболонкою KDE

Arch Linux

Ще один дистрибутив для досвідчених користувачів. Також як і в Gentoo, в Arch відсутній графічний інсталятор, для установки використовується набір скриптів, а настроювання полягає в безпосередньому редагування файлів конфігурації. Але на відміну від Gentoo, програма поширюється у вигляді готових бінарних пакетів, хоча можливий і варіант компіляції. Творці Arch прагнуть до максимальної простоті організації системи, але не до простоти використання. Випускається з 2002 року.

Офіційний сайт: https://www.archlinux.org/

Російськомовний сайт: http://archlinux.org.ru/

Рис. 5. Arch Linux

Fedora

Випускається фірмою Red Hat, яка розробляє також корпоративну версію Red Hat Enterprise Linux. Остання підтримується на комерційній основі, але має відкритий вихідний код. Fedora підтримується спільнотою і використовується для тестування нових технологій, які потім включаються в корпоративну версію. Нові версії Fedora виходять кожні 6-8 місяців. Fedora може бути рекомендована тим, хто віддає перевагу новітні версії програмного забезпечення, але треба пам’ятати, що самі нові версії менш стабільні.

Офіційний сайт: https://fedoraproject.org/ru/

Рис. 6. Fedora 14 з оболонкою GNOME

openSUSE

Вважається одним з основних KDE-дистрибутивів, хоча є версія і з GNOME. Для установки операційної системи, програм і налаштування системи використовується власна проприетарная утиліта YaST. Розробляється компанією Novell, Inc.

Офіційний сайт: http://www.opensuse.org/ru/

Рис. 7. openSUSE 13.1 з оболонкою KDE

Mageia

Ще один популярний дистрибутив на базі KDE. Випускається з 2011 року. Є форком Mandriva Linux, який в свою чергу є форком Red Hat Linux. Фірма Mandriva в останні роки переживала фінансові труднощі і багато розробники були звільнені. Вони і зайнялися розробкою Mageia. Нові версії виходять кожні 9 місяців і підтримуються 18 місяців.

Офіційний сайт: http://www.mageia.org/ru/

Рис. 8. Mageia 3 з оболонкою KDE 4

Ну і наприкінці дамо посилання на великий список дистрибутивів Linux (сайт переважно англійською мовою): http://distrowatch.com/

Адміністрація сайту висловлює подяку автору Addd (Alex) за підготовку матеріалу.

Джерело: http://ua-games.com.ua/