Ubuntu 14.04 LTS (Вірного Тар) — це нова версія популярної операційної системи на базі Debian. Завдяки простоті, відкритості, спрямованості на широкий круг користувачів, продуманому дизайну, різноманіттю програмного забезпечення Ubuntu отримала дуже широке поширення.

Реліз нової версії Ubuntu відбувся 17 квітня 2014 року. LTS (Long Term Support) означає, що система буде підтримуватися п’ять років. Кодове ім’я системи — Вірного Тар перекладається “Надійний Тар”.

Рис. 1. Так виглядає Тар — символ Ubuntu 14.04 LTS

Установка Ubuntu 14.04 LTS

Завантажити Ubuntu 14.04 LTS можна з офіційного сайту http://www.ubuntu.com/download

Процес інсталяції незначно відрізняється від установки попередньої версії.

Тому можна скористатися статтею «Як встановити Ubuntu», де мова йде про Ubuntu 13.10.

Рис. 2. Установка Ubuntu 14.04 LTS

Як оновити Ubuntu 12.10 LTS і 13.10 до версії 14.04 LTS

Ubuntu можна оновлення з попередніх версій (12.10 і 13.10).

Якщо у вас версія 13.04, доведеться її спочатку оновити до 13.10.

Перед оновленням обов’язково зробіть резервну копію, якщо оновлення пройде невдало, то дані можуть бути втрачені.

Бажано також перед оновленням версії призвести поточну систему в актуальний стан, відкривши термінал (Ctrl+Alt+T) і виконавши команди:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Далі запускаємо менеджер оновлень:

update-manager -d

Після запуску програми повинна з’явиться напис: «Доступна нова версія Ubuntu 14.04» або «New distribution release ‘14.04 LTS’ is available». Якщо напис не з’являється, тиснемо кнопку «Налаштування» і змінюємо значення опції «Повідомити мене про вихід нових версій Ubuntu». Вибираємо «При доступній версій з тривалим терміном підтримки». Далі натискаємо на кнопку «Оновити» («Upgrade») і слідуємо інструкції, яка з’явиться на екрані.

Рис. 3. Вікно менеджера оновлень

Для оновлення Ubuntu на сервері потрібно виконати наступні команди:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install update-manager-core

sudo do-release-upgrade

і слідувати подальшим інструкціям. Оновлення системи може зайняти більше часу, ніж установка з нуля.

Увага: при оновленні системи, в якій використовується шифрування даних може виникнути проблема з подальшим доступом до них. Рекомендуємо у цьому випадку встановлювати систему з нуля і в обов’язковому порядку зробити резервні копії даних.

Для тестування ми встановили Ubuntu 14.04 LTS під VirtualBox. Установка пройшла без проблем і зайняла близько півгодини, з урахуванням завантаження додаткового програмного забезпечення: кодеків, мовних пактів і т. д. На відміну від попередньої версії, при встановленні не пропонувалося створення аккаунта Ubuntu One, оскільки Canonical планує закриття цього сервісу. Суб’єктивно час завантаження системи скоротилося. Перший сюрприз не змусив себе довго чекати: система завантажилася в дозволі 640×480 пікселів, яке стандартним способом не змінювалося.

Рис. 4. Баг з розширенням екрану при установці Ubuntu в VirtualBox

Методом «наукового тику» дозвіл екрану все ж вдалося змінити, але ненадовго. Проблема зважилася повністю встановленням останньої версії VirtualBox і Guest Additions. При переході на вкладку налаштувань «Мову», з’явилося повідомлення, що підтримка мови встановлена не повністю, і було запропоновано завантажити додаткові пакети. Незабаром був виявлений ще один баг: якщо в настройках вказати, «Автоматично приховувати панель запуску» («Параметри → Оформлення → Режим»), то вона не повертається назад при підведенні миші до лівого краю або куті екрану.

Встановлення Ubuntu на персональний комп’ютер пройшла швидше і помилки, які були при установці в VirtualBox не повторилися. Чиста система зайняла майже 11 Гігабайт місця на жорсткому диску. В процесі тестування Ubuntu 14.04 LTS особливих проблем і серйозних помилок не виявлено. Але згідно з опитуванням, проведеним на сайті forum.ubuntu.ru лише 45% користувачів змогли без проблем встановити або оновити до версії 14.04. А 13,5% користувачів зіткнулися з серйозними і нерозв’язними проблемами. При спробі інсталяції програмного забезпечення виявилося, що відсутня програма aptitude : вона вже більше року не оновлюється і була вилучена з системи. Програму aptitude можна встановити стандартним способом або скористатися apt-get.

Ряд змін в новій версії Ubuntu стосується оформлення і інтерфейсу.

Графічна оболонка Unity тепер підтримує монітори з високою роздільною здатністю High-DPI) і масштабування екрану.

Розмір іконок на панелі Uinity тепер можна змінювати, збільшуючи або зменшуючи аж до 16 міліметрів в ширину, що актуально для пристроїв з низьким дозволом екрану. Для зміни потрібно відкрити «Параметри системи» → «Оформлення» і пересунути повзунок «Розмір значків панелі запуску».

Рис. 5. Зміна розміру піктограм панелі запуску

Виявлено баг: іконки файлів іноді завантажуються з великою затримкою. Створюється враження, що частина файлів пропала. Після натискання комбінації клавіш «Super+W» тепер можна здійснювати пошук потрібного вікна, просто набираючи текст на клавіатурі. Клавішу Super» також називають «Meta» або «Win» – на багатьох клавіатурах для ПК вона позначається логотипом Windows. Натиснувши і трохи потримавши натисненою клавішу «Super», тепер можна подивитися підказку по гарячим клавішам, а швидке натискання відкриває панель запуску (головне меню).

Блокувальник екрану інтегрований в загальний інтерфейс. Заблокувати клавіатуру тепер можна натисканням комбінації клавіш «Super+L». Помічений невеликий баг: після виходу з блокування не ховається панель завдань, але для того, щоб вона зникла достатньо натиснути кнопку «Super».

Щоб збільшити гучність звуку понад 100%, тепер потрібно поставити галочку. При високому рівні гучності можливо не тільки спотворення сигналу, але навіть фізичні пошкодження динаміків комп’ютера в особливих випадках. З цієї причини деякі виробники, зокрема Dell, відмовляли в гарантійному ремонті динаміків.

Рис. 6. Регулювання гучності звуку вище 100%

З’явилося нове оформлення вікон, покращений зовнішній вигляд, збільшена швидкість промальовування елементів інтерфейсу. Доданий новий зберігач екрану і нові шпалери.

Рис. 7. Зовнішній вигляд системи з новим оформленням

Меню програм, яке колись перенесли на верхню панель тепер можна повернути назад у вікно. При цьому меню не займає додаткове місце, оскільки меню заміщує заголовок вікна з назвою програми і не впливає на можливість переміщати вікна. Нове меню називається LIM (локально інтегроване меню). Для включення нового варіанту меню потрібно зайти в налаштування « ” Параметри системи» → «Оформлення» → «Режим» і вибрати «Показувати меню для вікна у заголовку вікна».

Рис. 8. Локально інтегроване меню

Вилучені границі вікон, покращено згладжування кутів (antialiasing), завдяки чому вікна виглядають суворіше і органічніше. При зміні розмірів вікна тепер не відображається прозора рамка, а відразу ж змінюється розмір.

Природно оновилося і програмне забезпечення.

Ядро Linux 3.13 — збільшена швидкість роботи файлових систем, безпеку на базі AppArmor, покращена підтримка обладнання (ARM, ARM64, Power architectures, Intel Haswell, Lynx Point, Avoton SoC, i915, AMD Kabini, AMD Kaveri, AMD Sea Islands, APM X-Gene), робота з віртуальними машинами (Xen, KVM, VMware ), мережеві можливості, управління живленням і температурою.

У дистрибутив включені:

Нова версія Python 3.4, разом з Python 2.7 для виконання старих сценаріїв.

AppArmor 2.8.95 з рядом нових функцій.

Oxide — бібліотека на базі Chrome для перегляду web-контенту в додатках, створення віджетів.

Upstart 1.12.1 — демон для запуску програм при завантаженні системи.

Libreoffice 4.2.3 — популярний офісний пакет з цілим рядом поліпшень і змін.

Xorg 15.0.1 — нова версія сервера, що забезпечує роботу графічного оточення і віконного інтерфейсу. В майбутніх версіях планується перехід на новий, розробляється Canonical сервер — Mir.

Mesa 10.1 — оновлена реалізація API OpenGL 3.3. Firefox 28 — популярний браузер.

Nautilus 3.10.1 — файловий менеджер.

Gedit 3.10.4 — текстовий редактор.

Totem 3.10.1 — аудіо та відео програвач.

Deja-Dup Backup Tool 30 — програма для створення архівних копій.

Shotwell 0.18 — програма для створення каталогу фотографій і відеофільмів, копіювання знімків та відео з камери і публікації їх в інтернеті.

Rhythmbox 3.0.2 — популярний музичний програвач.

Empathy 3.8.6 — програма для миттєвого обміну повідомленнями, яка підтримує безліч протоколів OSCAR (ICQ, AOL IM), XMPP (Gtalk, LiveJournal, Jabber, Yandex), Microsoft Notification Protocol (MSN Messenger, Windows Live Messenger), QQ, Yahoo! Messenger Protocol та інші.

Transmission 2.82 — простий і зручний клієнт BitTorrent.

Ubuntu Software Center 13.10 — інсталятор програм.

Unity 7.2.0 — графічна оболонка, зміни в якій вже були розглянуті вище.

GTK 3.10.8 — платформна бібліотека віджетів для створення графічного інтерфейсу.

Оновлення Ubuntu Server

Стали доступні нові версії серверного програмного забезпечення. Багато зміни стосуються хмарних сервісів і віртуалізації.

Apache 2.4 — популярний web-сервер, оновлений до версії 2.2.

MySQL 5.5, MySQL 5.6, Percona XtraDB Cluster 5.5, MariaDB 5.5 — нові версії систем керування базами даних.

PHP 5.5 — нова версія популярного скриптової мови програмування, для створення динамічних сайтів і додатків.

OpenStack 2014.1 — комплекс програмних продуктів для створення сервісів і сховищ.

Puppet 3 — система управління конфігураціями операційних систем, яка дозволяє автоматизувати роботу системних адміністраторів.

Xen 4.4 — гіпервізор, сервер віртуалізації. Дозволяє запускати безліч операційних систем на одному комп’ютері.

Ceph 0.79 — розподілена файлова система, що дозволяє об’єднувати файлові ресурси безлічі комп’ютерів.

Qemu 2.0.0 — віртуальна машина, емулятор апаратного забезпечення. Із-за несумісності останнього, неможливий перенесення віртуальної машини з версії, створеної під Ubuntu 12.04. Однак можна перенести віртуальну машину з версії 13.10.

Open vSwitch 2.0.1 — програмний комутатор для віртуальних машин.

Libvirt 1.2.2 — бібліотека для управління віртуалізацією. Підтримує Ceph і Xen 4.4.

LXC 1.0 — система, що підтримує віртуалізацію на рівні операційної системи, без використання віртуальних машин.

MAAS 1.5 — проект від Canonical Ltd., дозволяє швидко і просто встановити необхідні конфігурації Ubuntu на великій кількості серверів.

Juju 1.18.1 — ще один проект Canonical Ltd. для автоматизації управління хмарної інфраструктурою. Для оновлення старої інфраструктури після оновлення системи потрібно виконати команду:

juju upgrade-juju

strongSwan — IPSec-демон, що керує перевіркою автентичності і шифруванням з’єднань IP-з’єднань.

Ubuntu Touch

Ubuntu Touch версія Ubuntu для мобільних пристроїв з сенсорним екраном, що позиціюється як альтернатива Android. На даному етапі випущена експериментальна версія, в якій присутні не всі функції, які доступні в Android.

Установка Ubuntu Touch може привести до непрацездатності пристрою, після чого можна буде відновлювати систему Android, але всі дані будуть втрачені. Тому перед інсталяцією слід всю інформацію зі смартфона або планшета зберегти.

На даний момент підтримується невелику кількість пристроїв: Nexus 4, Nexus 7 2013 WiFi, Nexus 10, Galaxy Nexus. Інструкцію з встановлення Ubuntu Touch можна знайти тут: https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install

Висновки

Хоча ми і не виявили критичних помилок при роботі нової версії Ubuntu на персональному комп’ютері, але зіткнулися з помилками при запуску Ubuntu 14.04 LTS в Virtualbox. Ряд користувачів також зіткнувся з істотними проблемами і багами. На сайті https://bugs.launchpad.net/ubuntu описано значну кількість ще не виправлених критичних помилок. Можна зробити висновок, що на момент написання статті Ubuntu 14.04 LTS кілька сирувата, що природно, оскільки вона вийшла зовсім недавно. Тому для використання в якості робочої системи поки що вона не може бути рекомендована. Варто почекати деякий час, поки не будуть виправлені основні помилки. Ми б рекомендували почекати хоча б місяць-другий або навіть до виходу Ubuntu 14.04.1, який намічений на 24 липня. До цього моменту система повинна стати досить стабільною. Але, якщо вас не бентежить наявність критичних помилок, або ви читаєте статтю влітку 2014 року або пізніше, можете сміливо встановлювати Ubuntu 14.04 LTS.

Джерело: http://techiteasy.org.ua/