Debian – некомерційна відкрита операційна система, побудована на базі ядра Linux, підтримується спільнотою користувачів і розробників.

Дистрибутив був розроблений ще на початку 90-их і є найстабільнішою, гнучкою і надійною в роботі системою. Є підтримка багатьох архітектур, тобто її можна встановити, як на повноцінні десктопні процесори Intel і AMD, так і на мобільні сімейства ARM 32 і 64 біт.

Офіційна підтримка системи

Розробники системи Debian ретельно тестують свіжу версію перед випуском на наявність помилок і вразливих місць. Програмісти роблять ставку на надійність і стабільність, тому терміни випуску чергової збірки можуть відкладатися.

Існують кілька гілок дистрибутива, доступні користувачам:

  • oldstable – застарілий і неактуальним дистрибутив, ще підтримуваний якийсь час розробниками;
  • stable – актуальні дистрибутиви з останніми пакетами оновлень і закритими уразливими;
  • testing – стабільна збірка, створена на основі тестових дистрибутивів;
  • unstable – для обкатки свіжих пакетів і переходу в стадію testing;
  • experimental – не придатні до використання збірки. Вимагають досконалого тестування, як правило, все закінчується зміною всього дистрибутива.

Оновлення системи

Випуск нового дистрибутива відбувається приблизно кожні два роки. Офіційно збірки мають п’ятирічний термін підтримки. Оновлюватися рекомендується відразу після релізу нової версії. В останній збірці вже є понад 50 000 пакетів драйверів програмного забезпечення.

Під Debian було розроблено і портировано безліч аналогів Windows-програм. Сторонній софт можна встановити як з репозиторіїв, так і з допомогою пакетів .deb або перетворених з .rpm.

Хто використовує дистрибутив Debian?

Офіційну статистику ніхто не веде, але як альтернативної операційною системою дистрибутивом користуються і великі організації, і звичайні користувачі. Альтернативне застосування дистрибутива – це використання власного веб-сервера.

Хочеться спробувати систему, як це зробити?

На багатьох форумах можна знайти інформацію про те, як поставити дистрибутив на свій комп’ютер або зовнішній носій. На офіційному сайті можна знайти детальну документацію. В якості першого знайомства спробуйте встановити на флешку Debian Live образ. Свіжі версії підтримують російську мову.

Джерело: http://mobigame.com.ua/